تخریب بتون

تخریب بتون

در اغلب پروژه های عمرانی نیاز به انجام عملیات تخریب بتون و علاج بخشی بتن می باشد. متداول ترین روش سنتی تخریب بتون استفاده از چکش های تخریب بتون است. استفاده از این ابزار برای انجام عملیات تخریب بتون علاوه بر افزایش احتمال آسیب به آرماتور می تواند به دلیل ضربه بالای مداوم اعمال شده به سازه موجب افزایش میزان استهلاک و بروز آسیب به سازه نیز گردد. به همین دلیل است که امروزه در بسیاری از نقاط جهان به منظور تخریب و علاج بخشی بتن از دستگاه های واترجت فوق فشار قوی استفاده می گردد که توانایی بالایی در از بین بردن بتن داشته و هیچ گونه آسیبی به بتن و آرماتور وارد نمی سازد.

تخریب بتون

مزایای تخریب بتون با استفاده از واتر جت فوق فشار قوی

مزایای متعدد استفاده از دستگاه های واترجت فوق فشار قوی یا تکنیکHydrodemolition در عملیات لایه برداری، ترمیم و تخریب بتون موجب کاربرد گسترده این روش گردیده است و در بسیاری از موارد کاربرد این روش به جای روش های سنتی تخریب بتن همانند استفاده از چکش های برقی و تجهیزات حفاری ترجیح داده می شود. از مزایای منحصر به فرد تخریب بتون به روش آب تخریب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– جلوگیری از آسیب دیدن میلگردها
– حذف لرزش وارده بعلت کاربرد تجهیزات مکانیکی و در نتیجه حفظ اتصال سالم بین بتن و میلگردها و عدم ایجاد ترک در قسمت های سالم بتن
– امکان زنگ زدایی از میلگردها بصورت همزمان با عملیات خردایش بتن و عدم نیاز به سندبلاست کردن میلگردها
– امکان انجام عملیات بصورت موضعی
– به حداقل رساندن آلودگی زیست محیطی و عدم انتشار گرد و غبار در محیط
– آلودگی صوتی بسیار کمتر در مقایسه با چکش برقی
– ایجاد سطح کاملا مناسب برای بتن ریزی و برقراری پیوند با بتن جدید
– افزایش سرعت عملیات و کاهش زمان آن و به تبع آن کاهش هزینه ها

تخریب بتن در اثر سایش و فرسایش

در بتن و سازه های بتنی عواملی همچون آب می تواند منجر به بروز تخریب های نظیر سایش و فرسایش در سطح بتن شود. علاوه بر این عواملی نظیر شن و ماسه و خرده سنگ نیز می توانند منجر به بروز فرسایش در بتن شوند. سازه های ساخته شده از بتن نظیر سدها ممکن است در اثر تجمع ذرات در کف آنها دچار سایش و خوردگی شوند. در سدها و حوضچه های آرامش که از بتن ساخته شده اند ، گاها الگوی جریان معیوب است. در این سازه ها سنگ ریزه ها از قسمت پایین به بالا جابجا می شوند. این سنگریزه ها و ذرات در نقطه ای از حوضچه آرامش تجمع پیدا می کنند و در صورتی که جریان های شدید رخ دهد ، موجب بروز تخریب های گسترده در سطح بتن خواهد شد.این نوع تخریب در بتن زمانی رخ می دهد که جریان های موجود، موجب کوبیده شدن خورده سنگ ها به کف حوضچه می شوند و در نتیجه سایش رخ می دهد. به طور کلی علائم نهایی این  نوع تخریب ، ایجاد حالت صیقلی در سطح بتن است. این نوع تخریب در بتون و میزان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها زمانی است که بتن در معرض عوامل تخریب قرار می گیرد. به طور کلی در سازه های مختلف بتن به دلیل شرایط و ویژگی های متفاوت ، نمی توان برای رفتار بتن ، یک نظریه را به صورت عمومی مطرح کرد.از این رو معمولا سازه های مختلف را از قبل بر اساس مدل هیدرولیکی آن مورد ارزیابی قرار می دهند. این امر موجب می شود تا حد الامکان تخریب بتون بر اثر سایش کاهش پیدا کند. در غیر این صورت می تواند در کاهش عمر مفید سازه بتنی تاثیر به سزایی داشته باشد.

تخریب بتون

ترمیم آسیب های سایشی در بتن

برای ترمیم این نوع آسیب ها روش های مختلفی وجود دارد. در این میان به کاربردن بتن به همراه دوده سیلیسی و یا بتن پلیمری می توان به عنوان یک راه حل برای ترمیم این نوع سازه ها مطرح شود. بر اساس آزمایش های انجام شده این نوع مواد دارای مقاومت بالایی می باشند.

 تقسیم بندی عملیات تخریب بتون

کاربرد دستگاه واتر جت فوق فشار قوی در عملیات تخریب بتون را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود:لایه برداری از سطح بالایی پل های بتنیدر این روش از واترجت فوق فشار قوی برای انجام عملیات تخریب بتون در عمقی حدود 5/0 تا 2 سانتیمتر استفاده می شود و هدف از انجام عملیات ایجاد سطح فاقد ترک های ریز برای بتن ریزی و فراهم آوردن بستر مناسب برای اتصال به لایه جدید بتن می باشد.تخریب جزئیروش تخریبی متداول برای عملیات ترمیم بتن با هدف سالم نگهداشتن میلگردها و انجام عملیات تخریب بتون در عمقی بیش از 2 سانتیمتر بصورت موضعی و در محل بتن آسیب دیدهتخریب کاملدر پروژه هایی که بتن کاملا آسیب دیده و یا فاقد مقاومت کافی در ساخت و ساز اولیه می باشد و باید کاملا تخریب شده و با بتن جدید جایگزین شود.محدوده فشار کاری واترجت فوق فشار قوی تخریب بتونجهت تخریب بتون از واترجت های فوق فشار قوی 2500 بار استفاده می شود که یکی از معتبر ترین کمپانی های سازنده این واترجت های فوق فشار قوی در سطح جهان کمپانی Falch آلمان است. واترجت های 2500 بار با دبی خروجی 26 لیتر در دقیقه می توانند بسته به ساختار در مدل های ثابت، تریلر و تراک ارائه شوند. این واترجت ها می توانند بسته به نیاز دارای موتور الکتریکی و یا دیزل باشند.تجهیزات جانبی مکملکمپانی آلمانی Falch علاوه بر تولید دستگاه های واترجت فوق فشار قوی، در زمینه طراحی و ابداع تجهیزات وابسته به آن نیز به عنوان یک شرکت پیشرو شناخته می شود. در ادامه به بررسی برخی از تجهیزات جانبی مربوط به دستگاه 2500 بار به منظور انجام عملیات تخریب بتون ارائه شده اند:نازل های جتاین نازل در حقیقت نوع پیشرفته ای از نازل های های سوزنی است که آب را به صورت فوق متمرکز مورد پاشش قرار می دهد و به همین منظور در عملیات کندن و تخربت بتن به عنوان مهم ترین نازل مورد استفاده قرار می گیرد.نگهدارنده در برابر نیروی عکس العملبا توجه به اینکه استفاده از واترجت 2500 بار به صورت دستی به دلیل داشتن نیروی عکس العمل و حساسیت امنیتی بالا کاری نسبتا دشوار می باشد، از یک نگهدارنده مجهز با قابلیت زاویه پذیری جهت انجام بهینه عملیات دستی استفاده می گردد.اسکیتردر مواردی که سطح مورد لایه برداری یک سطح مسطح بر روی کف زمین باشد، استفاده از Scater که به همین منظور طراحی شده در پیشبرد انجام انجام عملیات بسیار موثر خواهد بود.چند کارهیک جت کمکی جهت افزایش انجام عملیات لایه برداری و تخریب بتون است، این دستگاه نسبت به حالت دستی شعاع تحت پوشش را به میزان 4 برابر افزایش می دهد.ربات خزندهربات کاملا اتوماتیک شنی دار که می توان از آن با توجه به نوع لوازم جانبی وابسته به منظور انواع عملیات ها از جمله عملیات تخریب بتن در اصفهان استفاده کرد.

تخریب بتون

برش بتنتخریب بتنتخریب بتون

برش بتنبرش بتونتخریب بتنتخریب بتونسوراخکاری بتنسوراخکاری بتونکرگیری بتنکرگیری بتون

.

تماس با ما : ۰۹۱۳۷۳۰۷۸۹۰