راهنمای برش کاشی و بتن

آیا  تا به حال برش کاشی یا بتن انجام داده اید؟ آیا قبلاً سعی کرده اید این کار را به نحو صحیحی انجام دهید؟ بیایید نگاهی دقیق تر به آنچه انجام برای برش زدن این مواد نیاز است و روش صحیح آن بیاندازیم.

برش کاشی و  همچنین برش بتن به واسطه  استحکام و دوامی که دارند، کمی دشوار به نظر می رسد. چرا که اگر به روشی اشتباه تحت فشار قرار بگیرند، احتمال ترک خوردن و یا حتی خرد شدن آن وجود دارد. بتن هنگام برش، چالش های اضافی ایجاد می کند؛ چرا که در طی فرآیند برش تمایل زیادی به تولید گرد و غبار دارد. این بدان معنا است که یا باید از یک دستگاه کنترل گرد و غبار استفاده کنید یا از یک ابزار برش مرطوب؛ تا گرد و غبار به جای اینکه در هوا پخش شود، با آب ترکیب شده و بدون ایجاد اختلالات تنفسی، دفع شود.

آیا می توانیم از ابزار های مشابه برای برش کاشی و بتن استفاده کنیم؟

برش بتن معمولاً از طریق اره های بزرگ که تیغه آن با الماس پوشیده شده، انجام می شود. کنترل گرد و غبار یا از طریق آب (جذب گرد و غبار از طریق رطوبت) یا با استفاده از تهویه در محل کار، حاصل می شود.

مطالعه بیشتر: انوع روش های برش بتن

برش بتن به اره بسیار قدرتمندی احتیاج دارد، خصوصاً اگر بتوی که برش می زنید ضخیم باشد. برش کاشی ها بسته به نوع کاشی که برش می دهید به روش دیگری نیاز دارد. کاشی و سرامیک در مقایسه با بتن نسبتاً ظریف است و اگر بخواهید آنها را با اره بنزینی یا برقی برش دهید، امکان خرد شدن آن وجود دارد. شما باید مطمئن شوید که از مناسب ترین ابزارها برای کار استفاده می کنید.

چند نوع مختلف برش کاشی وجود دارد:

  • برش مکانیکی کاشی
  • اسکرایب كاشی
  • برش برقی

برش مکانیکی کاشی کاملاً شبیه “گیوتین” عمل می کند، با این تفاوت که برای کاشی طراحی شده است. این ابزار کوچک دارای یک محافظ است که برشی صاف و مستقیم را برای شما تضمین می کند.

آن مقدار از کاشی که برای برش در نظر دارید را اندازه می گیرید و در امتداد محافظ قرار داده و فشار می دهید؛ سپس ملاحظه می کنید که کاشی به صورت یک دست بدون خرد شدن، لغزش یا لبه های نا موزون برش می خورد. این یکی از متداول ترین روش ها برای برش کاشی و سرامیک است.

از اسکرایب كاشی براي برش كاشی هاي بسيار نازک استفاده می شود. آنها در واقع شکل پیچیده تری از کاتر های دستی هستن، که برای برش ها کوتاه و دقیق مورد استفاده قرار می گیرد.

برش برقی عملکردی مشابه با اره برقی دارد؛ اگر قصد دارید برش های دارای انحنا یا زاویه دار ایجاد کنید ،این روش مفید خواهد بود. معمولاً برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تیغه حین عملیات برش، از آب برای خنک نگه داشتن تیغه استفاده می شود.

برش کاشی های بتنی

برای برش کاشی بتنی (مانند آنهایی که برای بام خانه استفاده می شوند)، به اره بسیار قدرتمندتری نسبت به آنچه برای کاشی و سرامیک استفاده می شود، نیاز است. برای برش کاشی های بتنی سقف باید از دستگاه برش مرطوب استفاده کنید. از آنجا که کاشی ها کوچک هستند ، باید با دقت بالایی اندازه گیری و برش انجام شود. برای جلوگیری از شکسته شدن کاشی ها ، از برش های کوچک مقطعی استفاده کنید در حالی که جریان آب به طور ثابت ادامه دارد. برش کاشی به خودی خود کار پیچیده ای نیست ، بنابراین به محض اینکه ابتدای کار را به درستی برش دادید، خیالتان از ادامه آن آسوده می شود.

راهنمای برش کاشی

دو بار اندازه بگیرید، یک بار برش دهید

یک جمله قدیمی وجود دارد که اغلب به کارآموزان گفته می شود و آن اینکه “دو بار اندازه بگیرید ، یک بار برش بزنید”. این امر به ویژه در مواردی مانند مصالح ساختمانی و برش کاشی های بام مصداق دارد. اگر کاشی را بیش از حد برش دهید، جبران اشتباهات احتمالی دشوار و یا حتی غیر ممکن خواهد بود. بهتر است ابتدا اندازه گیری کنید و اندازه گیری های خود را دو بار بررسی کنید و پس از اطمینان از درست بودن کار ، برش را انجام دهید.

مطالعه بیشتر: نکات ایمنی هنگام برش بتن

توصیه می شود هنگام شروع، به آرامی کار کنید و از انجام درست آن اطمینان حاصل نمایید؛ تا اینکه مصالح ساختمانی که به طور بالقوه گران قیمت هستند، هدر نروند.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به محتوا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مطالب مرتبط