مزایای استفاده از بتن در سازه ها

بتن به عنوان یکی از مصالح پر کاربرد و مستحکم در ساختمان سازی محسوب می شود. در واقع مزایای بتن در امر ساختمان سازی بسیار مشهود است. بتن برای همه سازه ها (مسکونی، تجاری و غیره) مناسب و مطلوب است. در ادامه به مزایای استفاده از بتن در زمینه ساختمان سازی می‌پردازیم.

مزایای بتن در سازه‌ها

بتن به محیط زیست آسیب نمی زند

اغلب مردم این موضوع را نمی دانند که بتن به محیط زیست آسیب نمی زند (یکی از مزایای بتن، سازگار بودن آن با محیط زیست است). بتن های ما توسط شرکت خودمان تولید می شود؛ این بدان معنا است که نیازی به حمل و نقل (و به طبع آن، مصرف سوخت های فسیلی جهت حمل و نقل بتن بسیار کاهش می یابد) ندارد و از این طریق کربن کمتری تولید خواهد شد. همچنین در فرایند پخت و تولید بتن از روش هایی بهره می گیریم که از تولید مواد مضر جلوگیری می کند. مواد مضر عبارتند از:

  • گازها
  • ترکیبات سمی و آلوده
  • ترکیبات آلی فرار

همچنین بتن به صورت 100 درصدی قابل بازیافت است که این مورد به عنوان یکی از مهمترین مزایای بتن یاد می شود. میتوان آن را خرد کرد و با مواد دیگر مخلوط کرد تا سنگدانه(برای مثال می توان به شن های درشت پارک ها اشاره کرد) بوجود بیاید. سنگدانه به عنوان زیربنای بسیاری از سازه ها بکار می رود. همچنین برای محافظت از خطوط ساحل نیز از این مواد استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه: برش بتن

بتن مقرون به صرفه است

یکی دیگر از مزایای استفاده از بتن، مقرون به صرفه بودن آن است. دوام، انعطاف پذیری بالا و همچنین نگهداری آسان از آن باعث می شود تا این ماده در ساختمان سازی بسیار محبوب شود. در طولانی مدت به بازسازی نیازی ندارد. هزینه های بیمه برای سازه های بتنی کمتر از سازه های دیگر است. دلیل این موضوع هم استحکام بالای این ماده است.

بتن، مستحکم، بادوام و منعطف است

بتن به دلیل استحکام بالا و انعطاف پذیری خوب، در بسیاری از سازه ها (چه مسکونی و چه تجاری) به کار می رود. بتن با گذر زمان، سست و ضعیف نمی شود. بنابراین با گذر زمان، نیازمند تعمیر و یا بازسازی نمی باشد. تقاطع غیر همسطح ” spaghetti” که بزرگراه های M5، M1 و M6 را به هم وصل می کند، برای تردد 75000 وسیله نقلیه در روز طراحی شده است. تا به امروز حدود 2 میلیارد وسیله نقلیه بر روی آن تردد داشته‌اند (از زمان تاسیس در سال 1972 تا به امروز). 175 هزار یارد مکعب بتن در این سازه بکار رفته است که در ساخت 559 ستون از آن استفاده شده است. نزدیک به 50 سال از تاسیس این پل میگذرد و همچنان پابرجاست (یکی از مهمترین مزایای بتن، استحکام بالای آن در گذر زمان است).

استحکام زیاد در پل ساخته شده با بتن
استحکام بالا و عمر مفید بالا بتن باعث می شود تا این ماده در سازه های عظیم نیز بکار برده شود.

کارآمدی بتن از نظر انرژی

بتن توانایی ذخیره انرژی را نیز دارد (یکی دیگر از مزایای بتن)؛ بنابراین باعث ایجاد تعادل گرمایی در یک سازه می شود. به همین دلیل تغییرات دما (گرمایش و سرمایش) باعث تخریب و نابود شدن سازه نمی شود. این موضوع به کاهش خسارات و هزینه ها کمک میکند. بهترین نتیجه در زمینه گرمایش و سرمایش زمانی اتفاق می افتد که بتن با برخی از فناوری ها ترکیب شود. این فناوری ها عبارتند از:

  • گرمایش از کف
  • سیستم های سرمایش و گرمایش زمین گرمایی
  • سیستم های سرمایش و گرمایش هیدرونیک

پیشنهاد مطالعه: کرگیری بتن

همه کار بودن بتن

شما می توانید به بتن شکل دهید و آن را به اشکال مختلف تبدیل کنید. اگر خواهان سطح صاف هستید، همچنان می توانید از بتن استفاده کنید. بتن تطبیق پذیری خوبی به کاربر ارائه می دهد و همین موضوع باعث می شود تا این مصالح ساختمانی بسیار محبوب و پر کاربرد شود.

مقایسه بتن با سایر مصالح ساختمانی

همواره تحقیقات و آزمایشات مختلفی روی انواع مصالح ساختمانی انجام شده است که نتایج آن بسیار جالب است. بتن در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی، ارزان قیمت تر، مستحکم تر و قوی تر است. در ادامه، بتن را با چند مصالح ساختمانی مقایسه می کنیم:

مقایسه بتن و چوب

بتن بادوام است و نگهداری کمی میخواهد. همچنین بتن مستعد احتراق نیست. چوب رطوبت را جذب می کند و باعث پوسیدگی سازه می شود. بنابراین نگهداری و بازسازی سازه های چوبی باید مرتبا انجام شود (در بتن اینگونه نیست). به دلیل ماهیت چوب، به راحتی آتش میگیرد؛ اما بتن در برابر آتش و حرارت مقاوم است و آسیبی نمی بیند. از نظر عایق صدا، بتن عملکرد بهتری نسبت به چوب دارد (ضخامت دیوار بتنی و منعطف بودن آن باعث میشود تا صدا نفوذ پیدا نکند). این ویژگی باعث می شود تا برای ساخت خانه و ادارات، بتن کاربرد بیشتری داشته باشد. به صورت کلی، مزایای بتن نسبت به مزایای آجر گسترده تر است.

مقایسه بتن و چوب در ساختمان سازی
مقایسه بتن و چوب در ساختمان سازی

مقایسه بتن و آجر

اگرچه آجر از استحکام خوبی بهره می برد، اما همچنان در این زمینه از بتن ضعیف تر است. یکی از پارامتر هایی که بر استحکام آجر می افزاید، ملات مورد استفاده با آجر است. بتن به هیچ مواد جانبی نیاز ندارد و همین تفاوت، استحکام سازه بتنی را افزایش می دهد (در سازه آجری، ممکن است ملات خوبی بکار نرود؛ اما در بتن، مواد جانبی از قبل و با دقت کافی ترکیب شده اند). بتن تطبیق پذیر تر از آجر است (یکی دیگر از مزایای بتن، شکل پذیری راحت آن است). شما با کمترین زحمت، می توانید به بتن شکل مورد نظر خود را اعمال کنید. اما استفاده از آجر اینگونه نیست و محدودیت های زیادی در کار شما ایجاد خواهد کرد. همچنین بتن در مقابل آجر و ملات، هزینه کمتری دارد. بتن مواد اولیه ای نیاز ندارد. در ضمن، قرار دادن آجر ها زمان بر است. علاوه بر قیمت آجر و ملات، دستمزد کارگران جهت چیدن آجر هم به قیمت ها اضافه خواهد شد.

0 0 رای ها
رأی دهی به محتوا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مطالب مرتبط