انواع اره و تیغه برش بتن

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در همه سازه‌ها است و از وجهه یا محبوبیت آن کاسته نشده است. اغلب بتن سخت می‌بایست تغییر کند و برای دستیابی به این هدف، از انواع اره برش بتن مخصوص کارهای سخت استفاده می‌شود. اره‌های بتنی این امکان را می‌دهند که به بتن شکل دهید.
اره‌های بتنی کاربردهای بسیاری دارند. انواع مختلفی از اره‌های متفاوت، به منظور برطرف کردن نیازهای متنوع به بازار عرضه شده‌اند. در این مقاله بطور اجمالی به سه نوع مختلف از رایج‌ترین اره‌های برش بتن خواهیم پرداخت. با دنا همراه باشید.

1. اره‌های کف بر یا اره‌های زمینی

از اره‌های کف بر یا اره‌های زمینی با عنوان اره کنترلی و اره‌های تخت نیز یاد می‌شود که یکی از انواع اره‌های برش بتن می‌باشد. پیشنهاد می‌شود برای برش دادن بهتر سطوح افقی از این اره‌ها استفاده گردد. اره‌های کف بر یا اره‌های زمینی کاربردهای زیادی دارند. از این اره‌ها می‌توان در ایجاد شکاف انبساط در یک بتن تازه ریخته شده استفاده نمود. هم‌چنین این اره‌ها ممکن است برای جدا کردن و برداشتن قسمت‌های آسیب دیده بتن به عنوان بخشی از کارهای تعمیراتی مورد استفاده قرار گیرند. اره‌های کف‌ بر یا اره‌های زمینی به پیمانکاران امکان ایجاد شکاف در بتن جهت قرار دادن کابل‌های برق و لوله‌های تاسیسات را می‌دهند. هم‌چنین برای ایجاد برش‌های تزیینی در بلوک‌های بتنی داخل ساختمان از این اره‌ها می‌توان استفاده کرد.
اره‌های کف بر یا اره‌های زمینی دارای دستگاه بزرگ بالانس چرخ ماشین می‌باشند که کارگر باید دستگاه را به جلو هل دهد. به همین دلیل به این نوع اره‌ها، اره کنترلی گفته می‌شود.
داخل اره کف بر یا اره زمینی تیغه گردی با ضخامت حداقل 20 سانتی متر وجود دارد. اگر تیغه برش بتن این اره با بالاترین سرعت بچرخد، می‌تواند بتن سفت را کامل برش دهد. برش‌های عمیق‌تر، کارگران را ملزم به ایجاد چندین خروجی می‌کند تا به مرور بتن بیشتری خارج شود. تلاش فراوان برای برش دادن، فشار بیش از حد را به تیغه برش وارد خواهد آورد که اغلب موجب شکستن تیغه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: نکات ایمنی برش بتن

پیشنهاد مطالعه: خدمات کاشت میلگرد در بتن

2. اره‌های دیواری

یکی دیگر از انواع اره‌ برش بتن اره دیواری است. برای ایجاد برش‌ها در سطوح بتنی، یک اره کنترلی به آسانی نمی‌تواند سطوح بتنی را برش دهد. در ساختن یا بازسازی ساختمان‌ها روش رایج، ایجاد حفره‌های عمودی یا افقی برای نصب درها یا پنجره‌ها در دیوارهای سیمانی است. برای ایجاد این نوع برش‌ها استفاده از اره‌‌های دیواری انتخاب اول اغلب پیمانکاران برش بتن خواهد بود.تنظیم اره دیواری شامل دو مرحله اصلی است. ابتدا اره جلو می‌آید و سپس در جهت مستقیم قطعات فلزی نصب شده روی دیوار حرکت می‌کند. این اره برش دادن لبه‌ها را به صورت صحیح، مستقیم و آسان تضمین می‌کند.
انواع اره ها و تیغه هایی که برای برش بتن به کار می روند

3. اره‌های سیمی

اره‌های سیمی یکی دیگر از انواع اره‌های‌ برش بتن است. روش جدید برای برش هر نوع ساختار بتنی استفاده از اره‌های سیمی است. تیغه‌های این اره‌ها با سیم‌های مخصوص به طور مورب پیچیده شده‌اند که ضخامت هر کدام از سیم‌های سنگین فلزی در آن به یک چهارم اینچ می‌رسد. از این سیم‌های فلزی نباید به تنهایی استفاده کرد، بلکه باید قدرت برش این سیم‌های فلزی را با استفاده از لایه‌‌ای از الماس در لبه آن‌ها افزایش داد.اگر مجموعه اره سیمی فقط یک‌بار به طور کامل نصب گردد، سیم به صورت حلقوی شکل داده می‌شود تا بتواند از داخل موتور اره عبور کند و موتور را با چرخش سیم به دور حلقه‌اش با سرعت بالای 60 مایل در ساعت به حرکت درآورد. در این صورت پیمانکار، می‌تونند جهت قرار گیری اره را طوری تنظیم ‌کند که سیم‌ها سرتاسر بتن را به نحو خواسته شده برش دهند. سایشی که از این طریق ایجاد می‌شود به سرعت باعث خراش بتن می‌گردد. این روش به آسانی می‌تواند بتن سخت را برش دهد. در بعضی از موارد، ابتدا نیاز به ایجاد شکاف در بتن توسط پیمانکاران وجود دارد که از طریق آن، تیغه برش سیمی وارد شکاف شود.

انواع تیغه‌های برش بتن در شکل‌ها و اندازه‌های دقیق عرضه شده‌اند. هر یک از این اره‌ها می‌بایست برای مقاومت در برابر شدیدترین شرایط طراحی شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه صحیح برش بتن، با کارشناسان شرکت دنا تماس بگیرید.

5 2 رای ها
رأی دهی به محتوا
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مطالب مرتبط